Toplumlardaki çürümüşlüğü Kur’an rehberliğinde anlatan bir okuma: Çukur

Çevresine göre aşağıda olan yerleri ifade etmek için kullandığımız bir sözcük olan çukuru kişilik bakımından aşağılara düşmüş kişileri ya da toplulukları anlatırken de kullanırız. Hatta bu kavram gündelik yaşamın içinde pek çok farklı biçimde karşımıza çıkar.

Günümüzde insanlığın önünde çok geniş ve derin çukurlar vardır. Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı yeni kitabında toplumların giderek çürümesine neden olan bu çukurları Kuran’ın rehberliğinde tek tek ele alıyor ve bizleri buralara düşmememiz için uyarıyor.

İnsanın ve dünyanın geldiği nokta

ayetlerinden çıkarılan özgün bir mesaj ileten bu kitabı okuduktan sonra dünyaya ve insanın geldiği noktaya artık aynı gözlerle bakamayacaksınız.

Sayfa: 374

Layık olunan yerde olmak

Her iyi söz ve her iyi amel insanlığı, toplumları ve ferdi yüceltirken, medeniyetler kurarken, hayatı cennete çevirirken, ahirette de cennete götürürken; her kötü söz, her yanlış davranış/amel insanlığın, toplumların ve ferdin hayatında çukurlar açmaktadır. Çünkü söz ve davranışlar kaybolmuyor, layık olduğu yere mutlaka ulaşıyor.

Kuran’da “Çukur” kavramı

“Suçların, günahların ve kötülüklerin toplumda açtığı çukurlar çok zor kapanır, çoğu zaman toplumlar o çukurlara düşüp helak olurlar.”

sayfası için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x