Meloni, Afrika planını açıkladı

“İtalya-Afrika: Ortak Büyüme İçin Bir Köprü” isimli uluslararası zirve, ev sahibi İtalya’nın başkenti Roma’daki Senato binasında başladı.

Bu yıl ilki düzenlenen zirveye, 25 Afrika ülkesinden liderler ve dışişleri bakanının yanı sıra Birleşmiş Milletlerin (BM) ilgili kuruluşları, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği (AfB), Uluslararası Para Fonu (IMF), Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) gibi çok sayıda uluslararası kuruluşun temsilcisi katılıyor.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, konuk liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini tek tek kapıda karşıladı ve ardından tüm katılımcılarla aile fotoğrafı çektirdi. Meloni, İtalya ile Afrika arasındaki bu toplantıların daha önce hep bakanlar düzeyinde yapıldığını ifade ederek, “İlk kez devlet başkanı düzeyinde yapılıyor. Bu durum bile İtalya’nın Afrika ile ilişkilerine verdiği önemi göstermesi açısından kayda değer” dedi.

Afrika’ya yönelik kalkınma projelerinin tamamı için duyurdukları “Mattei Planı”na da değinen Meloni, “Mattei Planı, eğitim öğretim, sağlık, tarım, su ve enerji gibi birkaç orta ve uzun vadeli önceliğe odaklanan somut stratejik müdahale planıdır. Sahra altı ve Kuzey Afrika’da bazı ülkeleri belirledik. Bu daha sonra genişletilecek.” ifadesini kullandı.

Meloni, Mattei Planı’nın 3 milyar avrosu İtalya’nın iklim fonundan, 2,5 milyar avrosunun da kalkınma işbirliği fonundan olmak üzere 5,5 milyar avroya dayandığı bilgisini paylaşırken, “Elbette bu yeterli değil, bu yüzden uluslararası kurumları ve diğer bağışçı devletleri de dahil etmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Başbakan Meloni, Mattei Planı kapsamında, Fas’ta yenilenebilir enerji, Tunus’ta eğitim projeleri, Fildişi Sahili’nde sağlık hizmetlerine erişim alanında olmak üzere bazı pilot projeler belirlediklerini de aktardı.

GÖÇ BAŞLIĞI

Afrika’dan İtalya ve Avrupa’ya yönelik devam eden düzensiz göç konusuna da konuşmasında yer veren Meloni, “İnsanı evini terk etmeye iten nedenler ortadan kaldırılmadığı sürece insan kaçakçıları asla yenilgiye uğratılamayacak, kitlesel yasa dışı göç hiçbir zaman durdurulamayacaktır.” yorumunu yaptı.

Meloni, Mattei Planı ile Afrika’da genç kuşaklara katkıda bulunma ve bununla insanları göç etmeye zorlamamayı garanti etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de göç konusuna da değinerek, şunları kaydetti:

“Afrika’nın istikrarı ve gelişmesi, aynı zamanda İtalya ve Avrupa’nın da istikrarı ve büyümesidir. Bu aynı zamanda göç açısından da geçerlidir. Göç akışlarının menşei, transit ve varış yerleri arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu, kimsenin tek başına üstesinden gelemeyeceği bir sorun. İtalya’nın uzun süredir AB’den güçlü bir taahhüt istemesinin ve bunun için çalışmasının nedeni budur. Afrika’da daha fazla iş yaratmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x