İngiliz basını, Türkiye’de yaz tatilinde gidilmesi gereken yerleri sıraladı

İngiltere merkezli The Telegraph gazetesi, yaz sezonu öncesi İngiliz vatandaşlarına Türkiye’de yapmayı önerdi.

“Bu yıl, neden Türkiye’de tatil yapma yılı?” başlıklı haberde, Avrupa’nın popüler turizm destinasyonları arasında yer alan ülkemizi ziyaret etmek için “bundan daha iyi bir zaman olamayacağı” vurgulandı.

Türkiye’yi 2023 yılında yaklaşık 50 milyon yabancı turistin ziyaret ettiği, bu ziyaretçilerin 3,8 milyonunun İngiltere’den geldiği hatırlatıldı.

2024 tahmini: Türkiye ikinci olacak

Akdeniz’in giderek daha çekici hale gelen köşesi olan Türkiye’nin, İspanya’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci Avrupa ülkesi olan Fransa’yı 2024 yılında geride bırakacağıyla ilgili tahminler paylaşıldı.

Türkiye’nin popülaritesinin arttığı belirtilerek, bunun gerekçeleri sıralandı:

6 bin 400 kilometreden fazla Ege ve Akdeniz kıyı şeridine sahip olmasının yanı sıra, Truva, Efes ve Göbekli Tepe gibi çok sayıda çarpıcı UNESCO Dünya Mirası Alanı’na ve sayısız diğer etkileyici antik alanlara da ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en misafirperver halklarından biri

Türkiye’nin cazibesinin, İstanbul ve Kapadokya gibi birçok harika nokta dikkate aldığında daha belirgin hale geldiği vurgulandı. Halktan, “dünyanın en misafirperver halklarından biri” şeklinde söz edildi.

Fethiye İngilizlerin mıknatısı

2024 yaz tatil sezonu için planlar yapan İngiliz turistlere seyahat edebilecekleri noktalar sunuldu:

Yatçılığın yoğun olduğu Fethiye ve çevresi, uzun zamandır ziyaretçilerin, özellikle de İngilizlerin mıknatısı olmuş durumda.

Türkiye’nin, Fethiye bölgesindeki turkuaz sahilinin keşfedilmesi gerektiği çağrısı yapılarak, “Çiftler için ideal olan bir haftalık konaklamalar kişi başı 3 bin 846 sterlinden (149 bin TL) başlıyor.” denildi.

Zeugma, Göbekli Tepe, İstanbul

Gaziantep’te mozaiklerle dolu Zeugma Müzesi ve Şanlıurfa sınırları içerisinde yer alan Göbekli Tepe’nin dikkat çekici alanlar arasında yer aldığı kaydedildi.

Megakent İstanbul’da birçok tarihi noktanın olduğu aktarıldı. “Muhteşem” Yerebatan Sarnıcı’nın bunlardan biri olduğu belirtildi. Sarnıcın, restorasyondan sonra yeniden açıldığı anımsatıldı.

Coşkulu mavi denizler, cennet gibi koylar

Öte yandan, Türkiye’nin muhteşem güzelliğe sahip turkuaz sahilinin coşkulu mavi denizlerinin, cennet gibi koylarının ve antik kalıntılarının keyfini geleneksel bir ahşap yelkenli gemide çıkarmanın mümkün olduğu bildirildi.

Bodrum’dan başlayıp Göcek’te biten 8 günlük lüks Turkuaz Sahili seyahat programının kişi başı bin 189 sterlin (46 bin TL) karşılığında, tüm yemekler dahil ancak uçuşlar hariç sunulduğu notuna yer verildi.

Kapadokya’da fantastik ziyaret

Kapadokya’daki manzaraların Instagram’da sıkça paylaşıldığını yazan İngiliz yayın organı, bölgenin fantastik bir ziyaret sunduğunu yazdı.

Yükselen zirvelerle desteklenen ve yılın 300 günü güneşli olan Antalya’nın da “özel” olduğunun altı çizildi.

Her şey dahil paketlerin, uçuşlar dahil kişi başı 624 (24 bin 187 TL) sterlinden başladığı ifade edildi.

Tek kelimeyle nefes kesici

Trenle Kars yolculuğu, Truva, Efes, Alanya, Ağrı Dağı, Konya Çatalhöyük, bahsedilen diğer tatil güzergahları arasında yer aldı.

Van Gölü’nden, “Göz kamaştırıcı mavilikteki göl, tek kelimeyle nefes kesici” şeklinde söz edildi.

Likya sahili ve Patara’dan da bahsedilerek, “Dalgalı kum tepeleriyle destekleniyor. İyi korunmuş ve güzel bir şekilde restore edilmiş antik kent alanı.” denildi.

Bodrum İngilizler için istisna

Türkiye’nin Ege sahillerinin, İngiliz turistler arasında Akdeniz kıyılarına göre genellikle daha az popüler olduğu, fakat Bodrum’un istisna olarak öne çıktığı belirtildi.

Bodrum’un, “lüks otellerle modaya uygun hale geldiği” ifade edildi. Uçuşlar dahil kişi başı 3 bin 432 (133 bin 100 TL) sterlinden başlayan bir haftalık tatillerin mümkün olduğu bildirildi.

Öte yandan Belek’te golf oynanabileceği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x