AMB gevşemeye öncülük edecek

Yatırımcılar, bölgenin en şahin politika yapıcılarından birinin enflasyondaki yavaşlamayı “cesaret verici” olarak tanımlamasının ardından, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz indirimlerinde dünyanın en büyük merkez bankalarına öncülük edeceğine inanıyorlar.

Piyasalar, AMB’nin gelecek yılın ilk çeyreğinde gevşeme döngüsüne başlaması ihtimalini neredeyse %90 olarak fiyatlıyor. Şu anda yüzde 100 olasılıkla beş ve yüzde 80 olasılıkla ilave bir çeyrek puanlık faiz indirimi fiyatlaması söz konusu.

Bu da AMB mevduat faizi oranının 150 baz puan düşüşle yüzde 2,5’e düşürülmesi beklentisine işaret ediyor. Dünya genelinde piyasaların merkez bankalarından faiz indirim beklentileri son dönemde artarken, AMB’nin en şahin üyelerinden Isabel Schnabel’in enflasyonun “dikkate değer” bir yavaşlama gösterdiğini ve faizlerde başka bir artışın “pek olası olmadığını” söylemesi bu beklentileri destekleyen bir faktör oldu.

Eğer traderlar haklıysa, AMB büyük merkez bankaları arasında gelecek yıl faiz indirimine giden ilk merkez bankası olacak ve en agresif genişleme döngüsünü gerçekleştirecek. Fed’in ise ilk faiz indirimini mayıs ayında 125 baz puan ile gerçekleştirmesi bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın da haziranda başlayarak, üç 25 baz puanlık indirime gideceği fiyatlanıyor; dördüncü bir faiz indirimi için de yüzde 30 olasılık görülüyor.

Öte yandan küresel faiz indirimi beklentilerinin artmasının ardından ABD tahvillerini dışarıda tutan bir devlet tahvili endeksi Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x