Endişe Büyüyor: Dünyayı Etkisi Altına Alan Metamfetamin Türkiye’de Hızla Yayılıyor!

Dünyada uyuşturucu kullanımı korkunç boyutlara ulaştı. Türkiye’de de uyuşturucu bağımlılığı her geçen gün artıyor. Ülkemizin farklı yerlerinde yapılan operasyonlarda uyuşturucu maddeler ele geçirilirken uzmanlar gençleri ve ebeveynleri uyarıyor.

Uyuşturucu madde kullanımı bütün dünyayı etkisi altına almış durumda.

Son günlerde özellikle Amerika’dan yayılan görüntülerde madde bağımlılarının düştüğü çukur gözler önüne serilmişti. Dünyadan korkunç görüntüler artmaya devam ederken ülkemizde de uyuşturucu madde kullanımının arttığı kaydedildi.

İlk olarak 2009 yılında İstanbul’da yakalanan bu maddenin kullanımı, özellikle son yıllarda korkunç düzeylere ulaştı.

2009 yılında 1 ton 42 kilogram ele geçirilen metamfetamin, 2020 yılında ise 4 ton 168 kilograma kadar ulaştı.

Özellikle İstanbul’da metamfetamin kullanım oranının arttığı görülürken ülke genelinde yapılan operasyonlarda farklı şehir merkezlerinde uyuşturucu maddeler ele geçirildi.

Son olarak İstanbul Kağıthane’de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda şüpheliler ve polis arasında silahlı çatışma çıkmış, ağır yaralanan polisimiz Hakan Telli şehit olmuştu.

İstanbul’da düzenlenen operasyonda uyuşturucu bağımlılarının yaş grubu ise oldukça dikkat çekiciydi.

Milli Savunma Bakanlığı Ocak ayından bu yana toplam 24 bin 539 narkotik operasyonu düzenledi. Bu operasyonlarda toplam 8.5 yon uyuşturucu madde, 2.5 milyondan fazla da uyuşturucu hap ele geçirildi. 

Ağustos ayında kadar ele geçirilen 8 ton uyuşturucu maddenin 5 tonunun  metamfetamin olması ise durumun korkunç boyutlara ulaştığının bir göstergesi oldu. 

İstanbul’da yapılan operasyonda ise bağımlıların 18 ila 27 yaş grubu arasındaki gençler olması, gençler arasında ne kadar yaygın olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Dünya Uyuşturucu Birliği tarafından yapılan analizler ise ülkemizde en çok hangi bölgelerin riskli olduğunu ortaya koydu.

’23 Derece’ adlı sayfanın haberine göre, 2019 yılında 18 şehrimizde yapılan atık su analizlerinde İstanbul, Adana, Konya, Diyarbakır ve Ankara gibi şehirlerimizde bazı ilçeler dikkat çekiyor.

Psikiyatrist Arif Verimli ise kendisine gelen vakaların yüzde ellisinin metamfetamin bağımlısı olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca metemfetamin kullanımında İstanbul’un Avrupa’daki 106 merkez arasında 10’uncu sırada olduğu bildiriliyor.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) 2022 raporundaki bilgiye göre, İstanbul Avrupa’daki 106 merkez arasında 10. sırada yer aldı.

Metamfetamin, bipolar bozukluk, paranoya, şizofreni ve öfke patlamaları gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

NTV’de değerlendirmelerde bulunan Emekli Emniyet Müdürü Fermauz Erdin ‘Metamfetamin gibi normalde ilaç olarak kullanılan bir kimyasal madde dikkat dağınıklığı gibi süreçlerde kullanılıyor. Fakat bu özelliğinden dolayı suistimalle çok yaygın. Hemen hemen her yerde üretilmeye de başlandı. Zaten tehlike de buradan başlıyor. Yani hedef kitlesi, çocuklar, gençler, işte düşük gelir grupları. Bunların alması hedefleniyor.’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x