CHP’li Tanrıkulu: İnsan haklarını savunurken asla geri adım atmadım, atmam

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir televizyon kanalında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik sözleri üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. Tanrıkulu, “İnsan haklarını savunurken asla geri adım atmadım, atmam da.” dedi. 

Konuyla ilgili CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Sezgin Tanrıkulu’nun TSK ile ilgili sözlerinin kabul edilemeyeceğini ve konunun parti organlarında görüşüleceğini belirtmiş; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “TSK gözbebeğimizdir” açıklaması yapmıştı. 

Sezgin Tanrıkulu’nun X’ten yaptığı paylaşım şöyle:

“- Bana, daha doğrusu hakikatlere karşı saldırı ve linç devam ederken sayısız dostum arıyor, dayanışma mesajları paylaşıyor. Hepinize teşekkürler. Ben hakikatleri dönemin koşullarına göre eğip bükenlerden, zora düşünce susanlardan değilim.

– Hak ihlalleri yurttaşlar, insan hakları savunucuları geri adım attığında başlar. İnsan haklarını savunurken asla geri adım atmadım, atmam da.

Bana yönelik linç operasyonu devam ediyor. Herkes biliyor ki bu aslında geçmişi unutma ve unutturma operasyonudur. Bu ülkenin her bir yurttaşı adalete, demokrasiye, insan haklarına erişene kadar unutmayacağız, unutturmayacağız.”


Sezgin Tanrıkulu ne dedi?

Tanrıkulu, TV100’de telefonla bağlandığı canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

“TSK’nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül’de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan… Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen… Biz eleştirel yaklaşırız. Soru sorarız, doğru olup olmadığını sorarız, TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız. 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı Türkiye bu durumda olmazdı. AİHM kararı orada, 15 tane köylü, kim attı? Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski Uludere oldu… Sizler de eleştirel yaklaşamadığınız için Türkiye bu noktaya geldi.” 

Sözleri gündem olan Sezgin Tanrıkulu, X hesabından yaptığı açıklamada, “Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım. Günü geldiğinde aman ‘Özür dilerim, ben yanlış yaptım, affedin’ vb sözlerle lütfen karşıma gelmeyin” dedi.

 TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: TSK gözbebeğimizdir

TIKLAYIN – TSK hakkındaki sözleri sonrası CHP’li Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x