ChatGPT’de Devrim: Dall-E 3 Entegrasyonu Sayesinde Artık Tek Bir Komutla Görsel Oluşturulabilecek

ChatGPT’nin yeni özelliği, DallE 3 entegrasyonu ile birlikte kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunuyor. Artık sadece bir komutla görsel oluşturmak mümkün. Bu, kullanıcıların hayal gücünün sınırlarını zorlayacak bir yenilik! Peki Dall-E 3 nasıl kullanılır? ChatGPT’de nasıl görsel oluşturulur? Buyurun detaylara…?

Kaynak: https://www.wired.com/story/how-to-us…

Geçtiğimiz günlerde ChatGPT, resim ve görüntü üretebilen Dall-E 3 eklentisiyle tekrardan gündeme geldi.

Artık ChatGPT kullanarak komut aracılığıyla istenilen herhangi görüntü ya da görsel üretilebilecek.

Şu an için ‘beta’ aşamasında olan bu entegrasyon, sadece ChatGPT Plus kullanıcıları için geçerli.

Eğer Dall-E 3’ü ücretsiz kullanmak isterseniz, Microsoft’un Bing uygulamasını kullanabilirsiniz.

Peki nasıl kullanacağız bu uygulamayı? Gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.?

Çoktan ChatGPT Plus üyesiyseniz öncelikle uygulamaya ya da web sitesine girin.

Girdikten sonra ‘GPT-4’ seçeneğinin altında bulunan ‘DALL-E 3 (Beta)’ kısmına tıklayın. Unutmayın ki GPT 4’de bazı özellikler sınırlı sayıda kullanılabiliyor. Bilgisayarınızın da bu işlemde çok fazla güç tüketeceğini unutmayın.

ChatGPT’nin bu entegrasyonu son derece hızlı çalışıyor. Yaklaşık 30 saniyede komut olarak verdiğiniz görsel hazır!

Verdiğiniz komutlar OpenAI yönergelerine aykırıysa uyarı alabilirsiniz. Sonrasında istenen doğrultuda komutunuzu düzenleyebilirsiniz.

Daha önceden Dall-E 2 veya Midjourney gibi yapay zeka görüntü üretici programlar kullandıysanız, Dall-E 3 size biraz daha farklı gelebilir.

Çünkü ChatGPT, yazdığınız komutu paragraf paragraf analiz ederken Dall-E 3 ise bunu titizlikle görsele döküyor.

Yaratmak istediğiniz görseli çözünürlük, büyüklük ve renk açısından betimleyin.

Eğer çıkan sonucu beğenmezseniz komutunuzu değiştirebilirsiniz. Unutmayın ki, görsel oluşturma aşamasında ChatGPT hiçbir şekilde varolan bir sanat eserinin görüntüsünü yapmıyor ya da yorumlamıyor.

Örneğin kullanıcılardan biri ChatGPT’den “sanatsal” bir kupa tasarlamasını istemiş. ChatGPT’nin cevabı ise”Kalın çizgiler, canlı renkler ve basit figürler gibi sanatının genel özelliklerinden ilham alan bir tasarım oluşturabilirim. Bununla devam etmemi ister misin?” olmuş.

Ayrıca Dall-E’ün yarattığı yüzler ve vücutlarda bazıları gerçeklikten bir tık uzak. Hatta genel kültür eksikliği de yer yer karşımıza çıkıyor. Gazze Şeridi çizilmesi istendiğinde ChatGPT, şeridi Akdeniz Bölgesi’nde çiziyor.

Ayrıca herhangi bir insan topluluğu çizdirmek isterseniz ve komutunuzda herhangi bir ırk ya da renk belirtmezseniz resimdeki insanların hepsi ‘beyaz’ olarak karşımıza çıkıyor.

Ünlü fütürist Ufuk Tarhan da ChatGPT’nin bu yeni özelliğini denedi ve sonuçları paylaştı.

Tarhan’ın verdiği komut, ‘__Fütürist Ufuk Tarhan, ChatGPT’nin kabiliyetleri karşısında şaşırıyor. Bu betimlemeye göre bir resim çizebilir misin?’ idi.

ChatGPT’nin“Fütürist bir temayla donatılmış bir ofiste, akıllı bir kadın (Ufuk Tarhan olarak betimlenen) şaşkınlık ifadesiyle bir bilgisayar ekranına bakıyor. Kadın, modern ve profesyonel bir kıyafet giymiş durumda ve etrafındaki teknoloji unsurları geleceğin iş ortamını yansıtıyor. Ekranında ise karmaşık algoritmalar, kod parçacıkları ve yapay zeka temalı grafikler görünüyor.” prompt’uyla oluşturduğu görsel.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x